Blog


EKED Grup Kilitleme Kutusu

Grup Kilitleme Kutuları - Çok çalışanı olan kilitleme etiketleme işlemleri için kullanılan bir ürün yelpazesi... 

 

 

 Grup Kilitleme Kutuları, makine ve ekipman üzerinde bakım yapılırken çok sayıda çalışanın çalıştığı bir faaliyetin parçası olarak kullanılır. Grup kilitleme kutuları, büyük bir ekip çalışırken enerji noktalarını izole etmek için harika bir çözümdür. Bir grup kilit kutusu kullanmak, bir iş için gereken kilit miktarını önemli ölçüde azaltmanıza, çoklayıcıları ortadan kaldırarak her enerji noktasındaki ağırlığı sınırlamanıza olanak tanır ve her enerji noktasına gitmeden kimin hala çalıştığına dair hızlı bir genel bakış sağlar. Kilit kutuları şekil, boyut ve renk bakımından çeşitlendirilebilir. Bazı Grup Kilitleme Kutuları portatiftir ve diğerleri duvara monte edilir. Amaçları, bir kilitleme etiketleme prosedüründe kullanılan asma kilit anahtarları için ortak bir güvenli tutma yeri olmaktır. Her işçi, asma kilidi izolasyon anahtarı veya valf üzerine yerleştirdikten sonra kendi kişisel asma kilidinin anahtarını grup kilitleme kutusuna yerleştirir.

 

Grup Kilitleme Kutuları , büyük ekipmanların etkili bir şekilde kilitlenmesi için anahtarları saklı tutmak için kullanılabilen depolama cihazlarıdır. Ekipmandaki her bir kilitleme noktası tek bir asma kilitle sabitlenmiştir. Çalışanlar anahtarlarını grup kilitleme kutusuna yerleştirebilir, ardından her yetkili çalışan kendi kişisel asma kilidini kilit kutusuna yerleştirebilir. İş tamamlandıktan sonra, çalışanlar kişisel asma kilitlerini kilit kutusundan çıkararak içerideki anahtarları serbest bırakır. Grup Kilitleme Kutuları , son kilit kaldırılana kadar anahtarlara erişilememesini sağlamak için çalışır.

Grup kilit kutuları, ekipmana servis işlemi uygulayan tüm çalışanların işlerini bitirip kişisel kilitleme cihazlarını kaldırana kadar enerji yalıtım noktalarının kilitli kalacağından emin olmalarını sağlar.

 

 

Örnek Uygulama


Üzerinde enerji izolasyonu gereken toplam on vanaya ve bağlantı kesicilere sahip büyük bir kazan olduğunu düşünelim. Bu durumda bakım çalışanlarının iki seçeneği vardır:

1) On kilitleme etiketleme konumunun her birine bir kilit yerleştirebilirler. Bu seçenek zor olabilir, çünkü her bakımcının on adet kilit ve etikete sahip olması gerekir ve tüm ayırma cihazlarını kilitleme etiketleme işlemi zahmetli olabilir.

2) Bir yetkili çalışan tüm kazanı kilitleyip etiketleyebilir. Bu yetkili çalışan daha sonra kilitlerinin tüm anahtarlarını metal bir "kilit kutusu" içine yerleştirir. Kazan üzerinde çalışan diğer tüm bakımcılar yetkili çalışanın anahtarlarını tutan metal kilitleme kutusuna tek bir kilit ve etiket yerleştirir.

Bu örneği daha fazla açıklamak için, birden fazla çalışan bir kilitleme kutusu kullanarak aynı ekipman üzerinde kilitleme etiketleme yaparken atacağımız adımlara bakalım;

ADIM 1: Bir Yetkili Çalışan, gerekli tüm kilitleri ve etiketleri onarılan veya bakımı yapılan ekipmana / makineye yerleştirir. Kilitler ve etiketler, belirli bir ekipman için geliştirilen yazılı bir prosedür izlenerek ekipman üzerine yerleştirilmelidir.

ADIM  2: Tüm anahtarlar daha sonra yetkili bir çalışan tarafından bir kilit kutusuna yerleştirilir.

ADIM 3: Daha sonra kilit kutusuna tüm çalışanlar kendi kilidini vurur ve bakım / servis gerçekleştirir.

ADIM 4: Ekipmanın bakımı / servisi farklı vardiyalarda ve farklı mekaniklerle gerçekleşecekse, ayrılan vardiyadaki ekipler kilitleri değiştirmek için gelen vardiyadaki ekiplerle buluşacaktır. Yeni vardiya için yeni bir Yetkili Çalışan atanacak ve doğrudan ekipman üzerinde bulunan kilitler, etiketler ve anahtarlardan sorumlu olacaktır.

ADIM 5: Bir bakımcı kilitli ekipman parçası üzerindeki çalışmalarını tamamladığında, kilitlerini ve etiketlerini grup kilitleme kutusundan çıkaracaklar.

ADIM  6: Tüm bakımcılar kilitlerini ve etiketlerini grup kilitleme kutusundan çıkardıktan sonra, kilitleri ekipman parçasına yerleştiren yetkili çalışan kendi anahtarına erişebilecek ve tüm ekipman parçasının kilidini açmaya devam edebilecektir.

Gördüğünüz gibi, bir grup kilitleme kutusunun kullanılması, her bakımcının kazan üzerindeki çalışmalarını tamamlayana kadar ekipmanın kilitli / etiketli kalmasını sağlar. Süpervizör ancak son bakımcı kilitleme kutusundan kilitlerini ve etiketini çıkardıktan sonra kilitleri kazandan çıkarabilir. 

Ahmet Yazıcı

Devamı...

EKED - LOTO Çoklayıcılar (Hasp) ve Özellikleri

Tek Bir İzolasyon Noktasına Takılabilecek Çoklu Asma Kilitleri Etkinleştirin!


Çoklayıcı (Hasp) Nedir?

Genellikle bir izolasyon noktasına birden fazla asma kilit takılması gerekir ve bunu yapabilmek için mevcut kilitleme noktalarının sayısını artırmak için bir ara ekipmana ihtiyaç duyulur. Çoklayıcılar bu enerji izolasyon noktalarına birden fazla kilidin takılmasını sağlar. Ekipmana yeniden enerji verilmeden önce her işçi kendi kilidini açana kadar ekipmana enerji verilmesi engellenmiş olur. Bu, bir enerji kaynağının birden fazla işçi tarafından izole edilmesini sağlar.

Çoklayıcı Kullanımı

Cihaz kapatıldıktan ve enerjisi kesildikten sonra enerji izolasyon noktasına bir kilitleme ekipmanı yerleştirilir. Bu ekipmana bir çoklayıcı takılır ve yetkili kişiler çoklayıcı üzerindeki birden fazla noktaya kendi özel asma kilitlerini takar. Sistem daha sonra kilitlenir ve tüm asma kilitler çıkarılıncaya kadar yeniden enerji verilmesi engellenmiş olur. Kilit ile birlikte etiketlerin kullanımı unutulmamalıdır.

 

Çoklayıcı Çeşit ve Özellikleri

Standart Çoklayıcı

Sertleştirilmiş toz boyalı çelikten imal edilen standart kilitleme çoklayıcısı, bir izolasyon noktasını kilitlemek için standart bir makas hareketi kullanır. Kanca iç çapı 25 mm ve 38 mm’lik modelleri mevcuttur ve 6 asma kilit takılabilir.

 

  

 

Paslanmayı önlemek için elektro kaplamalı yüksek mukavemetli çelik sacdan üretilmiştir.

Asma kilit sabitleme bölümü, kavrama ve daha fazla görünürlük için PA kaplanmıştır. Kanca iç çapı 25 mm ve 38 mm’lik modelleri mevcuttur ve 6 asma kilit takılabilir.

 

  

 

Alüminyum Çoklayıcı

 

Alüminyum döküm kanca ve enjeksiyon kalıplı naylon saplı olarak üretilmiştir. Çoklayıcı kancaları, daha küçük izolasyon noktalarında ve kilitleme cihazlarında kolay sabitleme sağlamak için yuvarlatılmıştır. 10.5 mm delik çapı ,6 asma kilit takılabilir.

 

 

 

Yalıtımlı Plastik Çoklayıcı

İletken olmayan güçlendirilmiş plastikten üretilmiştir. Elektrik enerjisinin olduğu bölgelerde kullanılması önerilir. 9 mm delik çapı ,6 asma kilit takılabilir. Farkı boy ve ölçülerde çeşitleri mevcuttur.

 

 

 

Yalıtımlı Plastik Kilit Çoklayıcı

Elektrik yalıtımlı plastik  kilitleme çoklayıcı kancayı güvenli bir şekilde sabitlemek için benzersiz bir döner kilit sistemi kullanır. 3 mm ve 6 mm kanca çaparında, 7,5 mm ve 4 mm delik çapı ile asma kilit takılabilir. 

 

 

 

Kelebek Kilit Çoklayıcısı

Plastik ve çelik modelleri mevcuttur. Birinci model takviyeli çelik ve galvanizli paslanmaz yüzeye sahiptir. İkinci model kilit gövdesi ABS, kirişi paslanmaz çelikten üretilmiştir

    

   


Çoklayıcı uygulama videosuna aşağıdaki link den ulaşabilirsiniz;

https://www.youtube.com/watch?v=tzIVjDRTI5Y

 

 

Devamı...

EKED/LOTO Asma Kilit Anahtarları ve Özellikleri

EKED asma kilitler standart düz bir anahtarla açılır ve kapanır. Asma kilit açıkken anahtarı kilitte tutan bir güvenlik mekanizması içerirler. Bu, asma kilidin anahtarsız kapanmasını engeller ve asma kilitten sorumlu işçiyi onu kapatmaya zorlar. Anahtarlarla ilgili bir başka özellik, EKED asma kilitleri farklı anahtarlara sahip olabileceği gibi aynı anahtarlı veya ana(master) anahtarlı olabilir.

 

Aynı anahtarlı asma kilitlere sahip olmak, bir çalışanın belirli bir tesiste çok sayıda asma kilidi kullanması gerektiğinde kullanışlıdır. Tek bir kişi tarafından birden çok noktada kilitleme için, aynı anahtarlı asma kilitler önerilir. Bir set içindeki tüm kilitler aynı anahtarla açılabilir. Bu seçenek, zaman kazandıran iyi bir çözümdür. Bununla birlikte OSHA düzenlemelerine göre, her çalışanın kendi asma kilitlerinden sorumlu olması gerektiğinden, aynı anahtara sahip tek bir asma kilit setinin farklı çalışanlar arasında dağıtılamayacağına dikkat etmek önemlidir.(OSHA direktifi; Bir Çalışan – Bir Kilit – Bir Anahtar)  

 

Çok sayıda kilitleme noktasına sahip makinede çalışan büyük ekiplerin ana anahtarlı kilit kullanması idealdir. Takım yöneticileri, ana anahtarları kullanarak gerekirse herhangi bir asma kilidi kaldırabilir. Bu işlem özel talimatlar ile gerçekleştirilmelidir. Ekip yöneticileri ayrıca ana anahtarları yalnızca kendilerinin erişebileceği bir yerde saklamaktan da sorumludur.

 

FARKLI ANAHTAR SEÇENEKLERİ

 

1-    Farklı Anahtarlı Sistem (KD-Keyed Differ System)

 

Her kilidin yalnızca bir anahtarı vardır ve anahtar diğer kilitlerle eşleşmez. Birden fazla bakım personelinin ekipmanı kilitlemesi gerektiğinde potansiyel anahtar kopyasının olmamasını sağlamak için idealdir.

2-    Aynı Anahtarlı Sistem (KA-Keyed Alike System)

Bir veya daha fazla anahtar belirlenmiş gruptaki tüm asma kilitleri açabilir. Birden çok grup özel olarak yapılabilir ve farklı gruplardaki anahtarlar birbirine uymaz.

Bu seçenek, tek bir çalışana birden çok kilit atandığında faydalıdır. Ancak, OSHA düzenlemelerine göre hiçbir çalışanın başka biri tarafından uygulanan kilidi açamayacağını unutmamak önemlidir. Bu nedenle, aynı setten aynı anahtarlı kilitler asla birden fazla çalışana dağıtılmamalıdır. Bu kilit türü çoğunlukla, bir bakım görevlisi birden fazla makineden veya izolasyon noktasından sorumlu olduğunda kullanılır. Doğru anahtarı bulmayı kolaylaştırır ve bir anahtarlığın üzerindeki anahtar sayısını azaltır.3-    Farklı Anahtarlı ve Ana Anahtarlı Sistem (KDMK- Keyed Differ & Master Key System )

Belirlenmiş bir gruptaki her kilidin yalnızca bir anahtarı vardır. Anahtarlar birbirine uymaz, ancak bir ana anahtar gruptaki tüm EKED asma kilitlerini açabilir. Birden fazla gruplama yapılabilir. Ana anahtar, farklı bir gruptaki kilitlere uymaz. 
4-    Aynı Anahtarlı ve Ana Anahtarlı Sistem (KAMK- Keyed Alike & Master Key System )

Bir anahtar belirlenmiş gruptaki tüm asma kilitleri açabilir, ana anahtar ise gruptaki tüm EKED asma kilitlerini açabilir.